400-1388-198
-
Conference System
- Integrated Conference System Controller
- Intelligent Dual Transmission Fully 5G Digital Conference System
- Secure Conference System
- Starry Sky Series
- Digital Wired Conference System
- Wireless Conference System
- Dante Conference System
- Infrared Simultaneous Interpretation System
- Voting System
- Condenser Microphone
- Paperless Conference
- Conference Management System
- Centralized Control And Switching System
- Remote Video Conferencing System
- Educational System
- Pro Audio Sound System
- Public Address System
- Stage Lighting
HUAIN Multi-functional Audio and Video Control Platform HY-MC4
Product Overview
With high integration, high cost-effective, equipped with 7 "LCD touch screen, can be separated from the computer to complete the system setup.
Product Features
- Adopting DSP/DDOV digital processing and transmission technology, complying with IEC60065 international standard;
Output Interfaces
- With 6-way unit output interface, including 4-way 8-core and 2-way RJ45 network interface, supporting the connection of 100 units;
Expansion volume
- With 2-way RJ45 conference cascade expansion interface, expanding the wired system capacity of 76,800 units, wireless system capacity of 4096 units;
Conference mode
- Wired with first-in-first-out, last-in-first-out, number of restrictions, the chairman allows (apply to speak), free discussion of five conference modes;
- When connecting to wireless transceiver, wireless has four conference modes: FIFO, quantity limitation, time limitation, and chairman's exclusive use;
Dual hot backup function
- With dual hot backup function, a conference host can be set as a backup host, when the conference host abnormal backup host automatically take over;
“Hot-swap” function
- With line power “hot plug” function, support for automatic repair and rapid location of system failures, and does not affect the operation of other equipment;
Camera tracking function
- Built-in camera tracking function, support for PELCO-D, PELCO-P, SONY, SAMSUNG, tracking host and other protocols, with adjustments, save, call the preset position;
system
| Type | Audio Conference System, Network Conference System, Video Conference System |
| Brand Name | HUAIN |
| Model Number | HY-MC4 |
| Frequency Response | 20Hz~20KHz |
| Signal-to-noise ratio | >96dB |
Control Interface |
RS-232, IR, web control |
| Unit Interface | 4-channel 8-pin + 2-channel network port |
| Dynamic Range | 106dB |
| Chassis Size (W*D*H) | 485×360×312mm |
| Package Size (L*W*H) | 560×395×410mm |
| Microphone Weight | 14.1kg |
| Packaging | Foam + Carton |








