400-1388-198
-
Conference System
- Integrated Conference System Controller
- Intelligent Dual Transmission Fully 5G Digital Conference System
- Secure Conference System
- Starry Sky Series
- Digital Wired Conference System
- Wireless Conference System
- Dante Conference System
- Infrared Simultaneous Interpretation System
- Voting System
- Condenser Microphone
- Paperless Conference
- Conference Management System
- Centralized Control And Switching System
- Remote Video Conferencing System
- Educational System
- Pro Audio Sound System
- Public Address System
- Stage Lighting
Professional Conference Solution System with Video Tracking Conference Unit HY-6200C HY-6200D

HY-DE6200C Chairman Unit

HY-DE6200D Delegate Unit
Product Features
Antistatic design
- Simple and steady countertop strong anti-static function design, ergonomic, extremely modern sense of technology;
- Full zinc alloy body, base finishing one-piece molding, anodic oxidation process;
High sensitivity design
- Built-in automatic gain AGC, effective pickup distance up to 50-60cm;
Multiple Connection Methods
- Support for one-line, splitter box, T-head and ring handrail and other connection methods, comes with professional 8-core or CAT5 cable, the wire using the whole line of aluminum foil, water line shielding, can effectively avoid and prevent line electromagnetic interference;
Passive equipment
- Unit for passive equipment, 24V power supply from the conference host, low-power design, single channel can be connected to 30 conference units;
With high-definition cameras
- Can be automatically tracked speakers and screen automatic switching, support for screen freeze and multi-camera tracking the same conference unit;
Super anti-interference ability
- With super anti-interference ability, can effectively isolate cell phones, radio waves, Bluetooth, WiFi and other signal interference, never produce noise when calling;
System topology

| Style | Gooseneck Microphone, Other, Desktop, wired microphone |
| Communication | Wired |
| Type | Desktop Conference |
| Use | Stage Performance, Church, Conference Microphone, INTERVIEW, Speech |
| Brand | HUAIN |
| Model | HY-6200C/D |
Base size (L*W*H) |
100×130×38mm |
| Package size (L*W*H) | 545×220×95mm |
| Signal to noise ratio | 92db |
| Frequency response rate | 30Hz~20KHz |
| Maximum spl | 136db |
| Sensitivity | -37dB±2dB |
| Operating Voltage | 24V DC±5% |
| Operating Current | 60mA ±5% |
| Equivalent Noise | 20dBA (SPL) |
| Microphone Length | 390mm |
| Weight | 1.73kg |
| Packing | Foam + Carton |
| Color | Black |






