400-1388-198
-
Conference System
- Integrated Conference System Controller
- Intelligent Dual Transmission Fully 5G Digital Conference System
- Secure Conference System
- Starry Sky Series
- Digital Wired Conference System
- Wireless Conference System
- Dante Conference System
- Infrared Simultaneous Interpretation System
- Voting System
- Condenser Microphone
- Paperless Conference
- Conference Management System
- Centralized Control And Switching System
- Remote Video Conferencing System
- Educational System
- Pro Audio Sound System
- Public Address System
- Stage Lighting
Mini Flip Array Conference Unit Wired Intelligent Conference System HY-8020CS HY-8020DS
Product Overview
-- Built-in digital circuit excitation chip, which is favorable to ensure that the unit voltage, which can make all the pickup head to achieve the best working condition;
-- Adopted 150 ° pickup angle, with a wider range of pickup, whether sitting or standing position can ensure the sound quality effect
Product Features
Gold-plated condenser pickups
- Built-in 17 9.7mm gold-plated condenser pickups, 17 pickups using lateral source and angular array technology, can effectively pick up every detail of the sound
Gooseneck-less design
- No gooseneck and simple streamlined desktop design, participants can better communicate without obstruction, providing better visual effects;
Touch Sensitive Keys
- Adopt FTC334C professional capacitive touch-sensitive key processing chip, virtual touch keys, no mechanical key sound when switching, long service life;
Automatic flip-up for meeting
- Equipped with automatic flip up for meeting host and automatic return function for shutting down the meeting host, no need to manually operate the flip individually, the flip is convenient and efficient;
- In the process of turning over, with automatic mute function, can avoid turning over the process of other unnecessary sound transmission to the sound reinforcement system;
Highly durable and stable
- Adopt 24V mute motor, with low current, low noise, high durability and stability, to ensure that the operating noise is less than 30 dB;
Low power consumption design
- The conference host can connect 30 flip conference units in a single way, and the maximum number of units that can be connected to a single host is 240 units;
A variety of control methods
- With 2-way RJ45 network interface, support for hand control, remote control, line control, center control, group control and other control methods;
Synchronized positioning identification processing technology
- Adopt digital intelligent synchronous positioning identification processing technology to ensure accurate positioning of the electric flip system, speed unity, flip freely;
2022 HUAIN was honored with the title of “Guangdong Provincial Science and Technology-based Small and Medium-sized Enterprises”, and again honored with the title of “National High-tech Enterprise”. In the same year, we developed the world's first conference microphone with “wireless charging”, which solved many pain points of wireless conference system. 2023 HUAIN added several patents and was awarded the title of “Specialized, Specialized and New Enterprise of Guangdong Province” in the same year. National sales and service outlets spread all over the country, and set up the first overseas office. Launched the world's first “anti-theft conference” system and the industry's first “nano-fingerprint-proof” conference system, which solved the industry's pain points and attracted the attention of the industry. 2024 Dadi Insurance, BOE and other famous enterprises. Launched a new all-digital conference system based on FPGA architecture. Launched the new “Star Series” and applied for the Red Dot Award and IF Award. Launched the world's first “decentralized paperless” conference system, which was well received by domestic and foreign customers. The completion of Huain's global headquarter building marks the entry of Hwayin into a new period of development, and it will continue to promote innovation and open up a more brilliant future.
System topology

| Style | Gooseneck Microphone, Other, Desktop, wired microphone |
| Communication | Wired |
| Type | Desktop Conference |
| Use | Stage Performance, Church, Conference Microphone, INTERVIEW, Speech |
| Brand | HUAIN |
| Model | HY-8020CS/HY-8020DS |
| Panel size (L*W*H) | 340×70×3mm |
| Opening size (L*W*H) | 320×64×140mm |
| Signal to noise ratio | 92db |
| Frequency response rate | 30Hz~20KHz |
| Maximum spl | 125dB |
| Sensitivity | -37dB±2dB |
| Operating Voltage | 24V DC±5% |
| Operating Current | 60mA ±5% |
| Equivalent Noise | 20dBA (SPL) |
| Weight | 1.6kg |
| Packing | Foam + Carton |
| Color | Black |








