400-1388-198
-
Conference System
- Integrated Conference System Controller
- Intelligent Dual Transmission Fully 5G Digital Conference System
- Secure Conference System
- Starry Sky Series
- Digital Wired Conference System
- Wireless Conference System
- Dante Conference System
- Infrared Simultaneous Interpretation System
- Voting System
- Condenser Microphone
- Paperless Conference
- Conference Management System
- Centralized Control And Switching System
- Remote Video Conferencing System
- Educational System
- Pro Audio Sound System
- Public Address System
- Stage Lighting
0102030405
HUAIN Touch Screen Digital Conference System Controller Wired Conference HY-6500M3 HY-6500M5 HY-6500M6 HY-6500M7

HY-6500M3 Digital Conference System Host

HY-6500M5 Digital Conference System Host

HY-6500M6 Digital Conference System Host

HY-6500M7 Digital Conference System Host
Product Overview
Model: HY-6500M3/HY-6500M5/HY-6500M6/HY-6500M7
Adopting DSP/DDOV digital processing and transmission technology, the man-machine interface is easy and intuitive to operate;
Equipped with TFT fully laminated touch screen, can be separated from the computer to complete the system setup, improve the efficiency of installation and commissioning.
Equipped with TFT fully laminated touch screen, can be separated from the computer to complete the system setup, improve the efficiency of installation and commissioning.
Product Features
DSP/DDOV technology
- Adopting DSP/DDOV digital processing and transmission technology, complying with IEC60065 international standard;
Output interface
- Equipped with 8-channel unit output interface, including 6-channel 8-core and 2-channel RJ45 network interface (can be 8-channel RJ45), supporting the connection of 240 units;
- The system capacity is 76,800 units, supporting various connection methods such as ring hand-in-hand, one-line, junction box, and T-type;
8 conference modes
- Equipped with eight conference modes: first-in-first-out, last-in-first-out, quantity limit, chairman permission (application for speech), voice control start, time-limited speech, queued speech, and free discussion;
Audio transmission technology
- Adopting high-fidelity lossless audio transmission technology, 48KHz audio sampling frequency, frequency response of 20Hz-20KHz;
DSP digital audio
- Built-in DSP digital audio module, with adaptive feedback suppression, digital equalizer, automatic gain function, to eliminate interference, distortion, crosstalk and other phenomena to the greatest extent;
Communication and conference service function
- Built-in multi-channel internal communication and conference service function, the conference host can receive conference service request information sent by the conference unit;
Camera tracking function
- Built-in camera tracking function, supports PELCO-D, PELCO-P, SONY, SAMSUNG, tracking host and other protocols, with the ability to adjust, save, and call preset positions;
Electronic voting
- Built-in electronic voting function, with data management functions such as sign-in, voting, election, and scoring;
Web page control
- Supports extended web page control function, and can be accessed through a browser to set and adjust various conference functions without installing the program;
Dante protocol audio
- Supports extended Dante protocol audio output, and can communicate with other Dante audio devices for voice;
system
| Type | Audio Conference System, Network Conference System, Video Conference System |
| Brand Name | HUAIN |
| Model Number | HY-6500M3/HY-6500M5/HY-6500M6/HY-6500M7 |
| Frequency Response | 20Hz~20KHz |
| Signal-to-noise ratio | >96dB |
Control Interface |
RS-232 |
| Color | Dark grey |
| Dynamic Range | 106dB |
| Size (W*D*H) | 483×320×90mm |
| Packaging Size (L*W*H) | 560×430×160mm |
| Weight | 6.6kg |
| Packaging | Foam + Carton |









