400-1388-198
-
Conference System
- Integrated Conference System Controller
- Intelligent Dual Transmission Fully 5G Digital Conference System
- Secure Conference System
- Starry Sky Series
- Digital Wired Conference System
- Wireless Conference System
- Dante Conference System
- Infrared Simultaneous Interpretation System
- Voting System
- Condenser Microphone
- Paperless Conference
- Conference Management System
- Centralized Control And Switching System
- Remote Video Conferencing System
- Educational System
- Pro Audio Sound System
- Public Address System
- Stage Lighting
0102030405
HUAIN Professional High Quality Dual Diaphragm Microphone Conference System HY-SS410D
Product Overview
Model: HY-SS410D
Minimalist style, all-aluminum alloy body design;
18mm high brightness red speaking indicator, zinc aluminum alloy microphone pole;
Rounded fit finger belly type speaking button;
Chairperson/delegate free switching
Product Features
DSP/DDOV technology
- Adopting advanced and stable “IRIN” chip, DSP/DDOV digital conference technology to realize digital signal transmission and processing;
High sensitivity design
- Built-in automatic gain AGC function, effective pickup distance up to 60-100cm without distortion
Chairperson/delegate free switching
- With three kinds of identity rights, it supports online application for modification of unit identity, and can reset and assign the identity of chairman unit, VIP unit and representative unit;
- A maximum of 240 chairman or VIP units can be set up;
- The representative unit can be set as the chairman unit by long-pressing the speech button, and the chairman unit has the function of controlling the order of the meeting and prioritizing the right to speak;
Eight meeting modes
- Supports eight meeting modes: quantity limit, FIFO, LIFO, chairman's permission (request to speak), voice-activated start, time limit, queuing up to speak, and free discussion;
Multi-language selection
- Supports Chinese and English language selection for display, Traditional Chinese is optional, and other language requirements can be customized;
Dual backup design
- Extendable hand-in-hand conference and phantom power dual-system audio signal output at the same time, can double guarantee audio signal;
Automatic detection of units
- The number of online chairman units, VIP units, and representative units can be detected, and the system operation status can be seen at a glance;
System topology

| Type | Audio Conference System, Network Conference System, Video Conference System |
| Brand Name | HUAIN |
| Model Number | HY-SS410D |
| Frequency Response | 30Hz~20KHz |
| Signal-to-noise ratio | >90dB |
| Microphone Sensitivity | -35dB±2dB |
| Maximum Sound Pressure Level | 20dBA (SPL) |
| Equivalent Noise | 136dB (THD<3%) |
| Chassis Size (W*D*H) | 102*133*37mm |
| Package Size (L*W*H) | 345*150*185mm |
| MIC Length | 225mm |
| Microphone Weight | 1.65kg |
| Packaging | Foam + Carton |








