400-1388-198
-
Conference System
- Integrated Conference System Controller
- Intelligent Dual Transmission Fully 5G Digital Conference System
- Secure Conference System
- Starry Sky Series
- Digital Wired Conference System
- Wireless Conference System
- Dante Conference System
- Infrared Simultaneous Interpretation System
- Voting System
- Condenser Microphone
- Paperless Conference
- Conference Management System
- Centralized Control And Switching System
- Remote Video Conferencing System
- Educational System
- Pro Audio Sound System
- Public Address System
- Stage Lighting
0102030405
HUAIN Dual Mic Pole Embedded Design Digital Audio Conference System HY-6510CS HY-6510DS

HY-6510CS Chairman Unit

HY-6510DS Delegate Unit
Functional Features
DSP/DDOV technology
- Adopting advanced and stable “IRIN” chip and DSP/DDOV digital conference technology to realize digital signal transmission and processing.
Embedded double mic rod design
- Embedded double mic rod design, simple aluminum alloy unit panel, can be customized according to the size of the conference table opening production, to solve the desktop open the wrong size and other issues;
Strong anti-interference technology
- Support “ring hand” connection, comes with a professional 8-core or CAT5 cable, the wire is shielded with a full line of aluminum foil, water line shielding, can effectively avoid and prevent electromagnetic interference with the line;
High sensitivity design
- Built-in automatic gain AGC, digital equalization EQ, environmental noise cancellation AEC function, effective pickup distance up to 50-60cm;
LCD display
- Equipped with 128 × 32 high-brightness LCD display, can display the system ID, speaking time and sign-in, voting data, volume level, speaking mode and other information
Digital ID addressing mode
- Customizable ID number, with a digital identification code, the signal stream can be output to a third-party speech recognition system to be converted into text archiving;
Camera tracking
- With high-definition cameras, it can carry out automatic tracking of speakers and automatic switching of screens, and support screen freezing and multi-camera tracking of the same conference unit;
Unique cavity and pickup design
- Combined with interference correction technology for precise control of pickup details, the pickup angle can be accurately controlled, avoiding acoustic feedback and whistling;
Hot-plugging function
- With line with power “hot plugging” function, support for automatic repair and rapid location of system faults, and does not affect the operation of other equipment;
Product Case
| Style | Gooseneck Microphone |
| Communication | Wired |
| Function | Noise Cancelling, Light-weight |
| Brand | HUAIN |
| Model | HY-6510CS/HY-6510DS |
| Equivalent noise | 20dBA (SPL) |
| Frequency response | 30 Hz - 20 KHZ |
| signal to noise ratio | 90db |
| frequency response rate | 30Hz-16KHz |
| Maximum spl | 125db |
| Sensitivity | -37dB±2dB |
| Panel size (L*W*H) | 209×60×6mm |
| Opening size (L×W×H) | 184×56×80mm |
| Microphone Length | 390mm |
| Weight | 0.85kg |
| Packing | Foam + Carton |









