400-1388-198
-
Conference System
- Integrated Conference System Controller
- Intelligent Dual Transmission Fully 5G Digital Conference System
- Secure Conference System
- Starry Sky Series
- Digital Wired Conference System
- Wireless Conference System
- Dante Conference System
- Infrared Simultaneous Interpretation System
- Voting System
- Condenser Microphone
- Paperless Conference
- Conference Management System
- Centralized Control And Switching System
- Remote Video Conferencing System
- Educational System
- Pro Audio Sound System
- Public Address System
- Stage Lighting
0102030405
HUAIN Digital Gooseneck Wired Conference Microphone for Video Conference Rooms HY-SS400D
Product Overview
Model: HY-SS400D
Zinc-aluminum alloy microphone pole, unique cavity and unibody all-enveloping pickup steel mesh design;
Desktop streamlined design, zinc alloy high-precision die-casting unibody, solid and durable;
3.5 "HD round LCD touch screen, 18mm round speech indicator;
Star series dial design, support for personalized customization.
Desktop streamlined design, zinc alloy high-precision die-casting unibody, solid and durable;
3.5 "HD round LCD touch screen, 18mm round speech indicator;
Star series dial design, support for personalized customization.
Product Features
DSP/DDOV Technology
- Adopting advanced and stable “IRIN” chip, DSP/DDOV digital conference technology to realize digital signal transmission and processing;
High Sensitivity Design
- Built-in automatic gain AGC function, effective pickup distance up to 60-100cm without distortion
Chairperson/delegate free switching;
- A maximum of 240 chairman or VIP units can be set up;
- A maximum of 240 chairman or VIP units can be set up;
With 3 Kinds of Identity Rights
- Supports online application for modification of unit identity, and can reset and assign the identity of chairman unit, VIP unit and representative unit;
- The representative unit can be set as the chairman unit by long-pressing the speech button, and the chairman unit has the function of controlling the order of the meeting and prioritizing the right to speak;
8 Conference Modes
- Supports eight conference modes: quantity limit, FIFO, LIFO, chairman's permission (request to speak), voice-activated start, time limit, queuing up to speak, and free discussion;
Unique Cavity and Pickup Design
- Combined with interference correction technology to accurately control the pickup details, you can accurately control the pickup angle, to avoid acoustic feedback and whistling;
Noise Suppression Circuitry System
- with microphone noise suppression circuitry, based on the fifth-order Butterworth low-pass filter voice noise reduction method of denoising sound signals;
Speaking Indicator
- With 18mm round speech indicator, different identity speech and number indicator according to different color status display;
- With three color indication display, normal speech is red, VIP unit speech is green, number status is yellow.
System topology

| Type | Audio Conference System, Network Conference System, Video Conference System |
| Brand Name | HUAIN |
| Model Number | HY-SS400D |
| Frequency Response | 30Hz~20KHz |
| Signal-to-noise ratio | >90dB |
| Microphone Sensitivity | -37dB±2dB |
| Maximum Sound Pressure Level | 20dBA (SPL) |
| Equivalent Noise | 136dB (THD<3%) |
| Chassis Size (W*D*H) | 102*133*37mm |
| Package Size (L*W*H) | 345*150*185mm |
| MIC Length | 390mm |
| Microphone Weight | 1.35kg |
| Packaging | Foam + Carton |







