400-1388-198
-
Conference System
- Integrated Conference System Controller
- Intelligent Dual Transmission Fully 5G Digital Conference System
- Secure Conference System
- Starry Sky Series
- Digital Wired Conference System
- Wireless Conference System
- Dante Conference System
- Infrared Simultaneous Interpretation System
- Voting System
- Condenser Microphone
- Paperless Conference
- Conference Management System
- Centralized Control And Switching System
- Remote Video Conferencing System
- Educational System
- Pro Audio Sound System
- Public Address System
- Stage Lighting
HUAIN Capacitive Conference System Gooseneck Microphone System Conference HY-630D

HY-630DA Conference Unit
Functional Features
One-piece molding
- The panel is made of high quality zinc-aluminum alloy CNC machined in one piece, with no seams and no screw holes on the surface;
With waterproof and dustproof function
- Prevent the splashing of tea during meetings from affecting the normal use of the equipment;
High sensitivity design
- Equipped with auto gain AGC function;
Static isolation technology
- Adopt advanced static isolation technology design, even in dry environments and regions can avoid generating static electricity;
Strong anti-interference technology
- Adopting digital strong anti-interference technology to ensure that the equipment in the venue is not interfered by signals from cell phones, Bluetooth, radio, WiFi, etc.;
Audio transmission technology
- High-fidelity lossless audio transmission technology, 48KHz audio sampling frequency, sensitive pickup, clear voice, frequency response up to 30Hz-20KHz;
Power supply
- Built-in head pre-power supply and amplifier components, using external DC 48V phantom power supply work;
Success Stories
| Style | Gooseneck Microphone, wired microphone, Podcasting Sound Card |
| Use | Conference Microphone, Karaoke Microphone, Other, Church, INTERVIEW |
| Microphone | Goose-neck Style |
| Packing | Foam + Carton |
| Equivalent noise | 20dBA (SPL) |
| Base Size (W*D*H) | 100×130×60mm |
| Microphone Length | 390mm |
| Application | Conference Room |
| Model | HY-630DA |
| Signal to noise ratio | >90dB |
| Frequency response rate | 30Hz~20KHz |
| Maximum spl | 125dB (THD<3%) |
| Sensitivity | -37dB±2dB |
| Weight | 1.65kg |







