400-1388-198
-
Conference System
- Integrated Conference System Controller
- Intelligent Dual Transmission Fully 5G Digital Conference System
- Secure Conference System
- Starry Sky Series
- Digital Wired Conference System
- Wireless Conference System
- Dante Conference System
- Infrared Simultaneous Interpretation System
- Voting System
- Condenser Microphone
- Paperless Conference
- Conference Management System
- Centralized Control And Switching System
- Remote Video Conferencing System
- Educational System
- Pro Audio Sound System
- Public Address System
- Stage Lighting
Dual Diaphragm Conference Unit Table Digital Microphone Conference HY-SS300D
Product Overview
Advanced FPGA domestic chip and DSP/DDOV technology;
High-fidelity noise-canceling pickup head and unique acoustic design to ensure clear pickup and avoid whistling;
Supports a variety of conference modes and intelligent management.
Product Features
- Noise reduction pickup method based on improved variable-step DDCS adaptive algorithm, which can significantly reduce background noise, improve signal-to-noise ratio and pickup clarity; high-fidelity gold-plated capacitive pickup head
Three types of identity rights
- With three kinds of identity rights, it supports online application for modification of unit identity, and can reset and assign the identity of chairman unit, VIP unit and representative unit;
- The representative unit can be set as the chairman unit by long-pressing the speech button, and the chairman unit has the function of controlling the order of the meeting and prioritizing the right to speak;
System topology

| Type | Audio Conference System, Network Conference System, Video Conference System |
| Brand Name | HUAIN |
| Model Number | HY-SS300D |
| Frequency Response | 30Hz~20KHz |
| Signal-to-noise ratio | >90dB |
| Microphone Sensitivity | -37dB±2dB |
| Maximum Sound Pressure Level | 125dB (THD<3%) |
| Equivalent Noise | 20dBA (SPL) |
| Chassis Size (W*D*H) | 140*110*20mm |
| Package Size (L*W*H) | 545*225*95mm |
| MIC Length | 390mm |
| Microphone Weight | 1.32kg |
| Packaging | Foam + Carton |







