400-1388-198
-
Conference System
- Integrated Conference System Controller
- Intelligent Dual Transmission Fully 5G Digital Conference System
- Secure Conference System
- Starry Sky Series
- Digital Wired Conference System
- Wireless Conference System
- Dante Conference System
- Infrared Simultaneous Interpretation System
- Voting System
- Condenser Microphone
- Paperless Conference
- Conference Management System
- Centralized Control And Switching System
- Remote Video Conferencing System
- Educational System
- Pro Audio Sound System
- Public Address System
- Stage Lighting
Array Speech Microphone Starry Sky Series Conference System Equipment HY-SS904D
Product Overview
Waterproof function to prevent accidental splashing affect the use, while built-in high-quality low-frequency attenuation circuit and low-impedance balanced audio output.
Product Features
Dual-diaphragm pickup head
- Built-in 2 × 14 mm high-fidelity gold-plated condenser dual-diaphragm pickup head, based on the improved variable step DDCS adaptive algorithm for noise reduction pickup method, which can significantly reduce background noise, improve the signal-to-noise ratio and pickup clarity;
Microphone Stem
- The microphone pole adopts 32,500 0.4mm diameter high-density acoustic interference holes, accurate calculation of aperture diameter and spacing, combined with interference correction technology to accurately control the pickup details, effectively improve the human voice frequency range pickup sensitivity;
Zinc-aluminum alloy microphone pole
- Equipped with 4 sets of zinc aluminum alloy microphone poles, built-in dual-diaphragm high-fidelity pickup head, adjustable tilt angle;
High sensitivity design
- With automatic gain AGC function, the effective pickup distance can reach 60-100cm;
Waterproof function
- Prevent the normal use of the equipment from being affected by the splashing of tea during meetings;
Built-in components
- Built-in head pre-power supply and amplifier components, using external DC 48V phantom power supply work;
- With built-in high-quality low-frequency attenuation circuit, low-impedance balanced audio output;
- Connection cables can be led out from the bottom and the back, which can protect the speaker's mobile position can also protect the desktop clean;
Static isolation technology
- Advanced static isolation technology design, even in dry environments and regions can avoid generating static electricity;
System topology

| Type | Audio Conference System, Network Conference System, Video Conference System |
| Brand Name | HUAIN |
| Model Number | HY-SS904D |
| Frequency Response | 30Hz~20KHz |
| Signal-to-noise ratio | >90dB |
| Microphone Sensitivity | -37dB±2dB |
| Maximum Sound Pressure Level | 125dB (THD<3%) |
| Equivalent Noise | 20dBA (SPL) |
| Packaging | Foam + Carton |








