400-1388-198
-
Conference System
- Integrated Conference System Controller
- Intelligent Dual Transmission Fully 5G Digital Conference System
- Secure Conference System
- Starry Sky Series
- Digital Wired Conference System
- Wireless Conference System
- Dante Conference System
- Infrared Simultaneous Interpretation System
- Voting System
- Condenser Microphone
- Paperless Conference
- Conference Management System
- Centralized Control And Switching System
- Remote Video Conferencing System
- Educational System
- Pro Audio Sound System
- Public Address System
- Stage Lighting
48V Condenser Gooseneck Professional Conference Microphone System HY-SS30D
Product Overview
With high-fidelity lossless audio transmission technology, super anti-interference ability, as well as a wealth of interfaces and expansion functions.
Product Features
- Comply with GB4943.1-2022 audio and video, information technology and communication technology equipment safety requirements standards;
- Adopts high-fidelity gold-plated capacitive pickup head, based on the improved variable step DDCS adaptive algorithm for noise reduction pickup method, which can significantly reduce background noise, improve signal-to-noise ratio and pickup clarity;
Sampling frequency
- High-fidelity lossless audio transmission technology, 48KHz audio sampling frequency, sensitive pickup, clear voice, frequency response up to 30Hz-20KHz;
Professional cable and pure copper material
- Comes with 1 professional cable, the cable is shielded with full line aluminum foil, waterline shielding, can effectively avoid and prevent line electromagnetic interference;
- Mouse connector and all the studs are made of pure copper, restore sound quality, ensure quality stability and ensure pickup distance and sound quality;
Digital ID addressing
- Digital ID addressing, customizable unit number, to ensure unique ID number, can effectively avoid ID repeated conflicts;
Super anti-interference ability
- With super anti-jamming ability, can effectively isolate the cell phone, radio waves, Bluetooth, WiFi and other signal interference, never produce noise when the caller
System topology

| Type | Audio Conference System, Network Conference System, Video Conference System |
| Brand Name | HUAIN |
| Model Number | HY-SS30D |
| Frequency Response | 30Hz~20KHz |
| Signal-to-noise ratio | >90dB |
| Microphone Sensitivity | -37dB±2dB |
| Maximum Sound Pressure Level | 125dB (THD<3%) |
| Equivalent Noise | 20dBA (SPL) |
| Chassis Size (W*D*H) | 140*110*20mm |
| Package Size (L*W*H) | 545*225*95mm |
| MIC Length | 390mm |
| Microphone Weight | 1.32kg |
| Packaging | Foam + Carton |






