400-1388-198
-
Conference System
- Integrated Conference System Controller
- Intelligent Dual Transmission Fully 5G Digital Conference System
- Secure Conference System
- Starry Sky Series
- Digital Wired Conference System
- Wireless Conference System
- Dante Conference System
- Infrared Simultaneous Interpretation System
- Voting System
- Condenser Microphone
- Paperless Conference
- Conference Management System
- Centralized Control And Switching System
- Remote Video Conferencing System
- Educational System
- Pro Audio Sound System
- Public Address System
- Stage Lighting
48V Condenser Conference Microphone Star Series Dual Diaphragm Conference Unit HY-SS31D
Product Overview
The equipment's high-density acoustic interference holes and unique microphone pole design, together with the acoustic characteristics of the microphone, effectively improves the pickup sensitivity of the human voice frequency range.
Product Features
- Built-in 2 × 14 mm high-fidelity gold-plated condenser double-diaphragm pickup head, based on the improved variable step DDCS adaptive algorithm for noise reduction pickup method, which can significantly reduce background noise, improve the signal-to-noise ratio and pickup clarity;
Microphone Stick
- The microphone pole adopts 32,500 0.4mm diameter high-density acoustic interference holes, accurate calculation of aperture diameter and spacing, combined with interference correction technology to accurately control the pickup details, effectively improve the human voice frequency range pickup sensitivity;
Zinc-aluminum alloy microphone pole
- Zinc-aluminum alloy microphone pole, unique cavity and unibody all-encompassing pickup stencil design, which can accurately control the pickup angle, avoid acoustic feedback and whistling, and support the dual pickup head transverse array technology;
Aluminum alloy body
- Selection of aviation-grade aluminum alloy body, high-precision CNC engraving 1930 diameter 0.6mm array of decorative holes;
High sensitivity pickup
- Adopt high sensitivity pickup, built-in auto gain AGC function, effective pickup distance up to 60-100cm without distortion;
Noise Suppression
- With microphone noise suppression circuit system, based on the fifth-order Butterworth low-pass filter voice noise reduction method of denoising the sound signal;
Connection interface
- With a 3.5mm headset interface, as an extension of the participants conference monitoring use;
- With a TYPE-C interface, can be free to remove the equipment upgrade program and maintenance.
Success Stories
| Type | Audio Conference System, Network Conference System, Video Conference System |
| Brand Name | HUAIN |
| Model Number | HY-SS31D |
| Frequency Response | 30Hz~20KHz |
| Signal-to-noise ratio | >90dB |
| Microphone Sensitivity | -35dB±2dB |
| Maximum Sound Pressure Level | 20dBA (SPL) |
| Equivalent Noise | 136dB (THD<3%) |
| Chassis Size (W*D*H) | 140*110*20mm |
| Package Size (L*W*H) | 345*150*185mm |
| MIC Length | 225mm |
| Microphone Weight | 1.6kg |
| Packaging | Foam + Carton |












